poniedziałek, 14 października 2019

Dobre zmiany w edukacji - czyli jakie?

Świat znajduje się w nieustannym ruchu i zmianie. Uczniowie, którzy opuszczają mury szkoły, idą w pewnym sensie w nieznane. Czy poradzą sobie w ciągle zmieniającej się rzeczywistości? Czy ich szkoła dała im możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności, wykształciła postawy, które pozwolą im swobodnie funkcjonować w społeczeństwie i gospodarce XXI wieku? Czy szkoła także nie powinna się ciągle zmieniać, rozwijać, aby być jak najbliżej świata? Jakie zmiany są DOBRE dla edukacji, szkoły, czyli dla uczniów do niej uczęszczających i nauczycieli w nich uczących?Our world is moving always forward. Students that finish education and start their adult lifes, should be prepared to meet challenges of 21st Century reality. Is your school preparing them for independent, responsible life? What is really GOOD for education, schools, and - first of all - students and teachers that struggle to learn and teach everyday. On the occasion of 10th Anniversary of Edunews.pl we published a book "Dobre zmiany w edukacji" (Good changes in education) to inspire schools and teachers on changing their approached to teaching.

W związku z jubileuszem 10 lat działalności Edunews.pl wydaliśmy drukiem publikację pt. Dobre zmiany w edukacji. Nie przeczytacie w nich o niekończącym się "paśmie sukcesów" MEN w reformowaniu oświaty… Nie. Prawdziwy sens wyrażenia „dobra zmiana” jest inny, niż ten używany w politycznej propagandzie. Publikacja ta jest wyborem około 20 tekstów, które na przestrzeni kilku lat ukazały się w Edunews.pl i były poświęcone edukacyjnej zmianie w szkole. O tym piszemy od wielu lat i zgromadziliśmy ciekawy materiał, który może stanowić inspirację do oddolnego działania na rzecz odbudowy polskiej szkoły jako instytucji edukacyjnej XXI wieku.

Okładka publikacji symbolizuje edukacyjną podróż. Widzimy Ziemię i startującą z niej rakietę. Są też uczniowie przy komputerach, a nawet książka, kredka i lupa. Słowem połączenie tradycji i nowoczesności, ale jednak w kontekście pewnej wyprawy. Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd… Symbolika tej okładki nie jest przypadkowa. Zmarły w tym roku w dniu liczby Pi Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów w historii naszej cywilizacji, powiedział, że ludzie mają tylko 100 lat, aby zdobyć możliwość opuszczenia Ziemi w obliczu zagrożenia kataklizmem. To całkiem niedużo czasu… Zasadne zatem jest pytanie, które zaadresowałem do polskiej szkoły i nauczycieli – jak polska szkoła przygotowuje uczniów do podróży na Marsa? Mars jest tu oczywiście tylko symbolem podróży człowieka przez kosmos.

Musimy w edukacji przestać patrzeć wstecz i zacząć myśleć globalnie, do przodu. Nie jedynie poprzez pryzmat historii naszego kraju, ale szerzej – myśleć wyzwaniami, które nas jako ludzkość czekają za 20, 50 czy 100 lat. Bo dzieci, które uczymy, będą musiały się zmierzyć z wieloma problemami i wyzwaniami, o których nam się nawet dziś nie śni. I dlatego musimy myśleć o rzeczywistych dobrych zmianach w edukacji i zacząć działać, aby przygotować młodych ludzi do życia w innym świecie, niż ten, który znamy.

Po co komu taka broszura o zmianie? One nie zawiera żadnych gotowych rozwiązań, które natychmiast można byłoby zastosować w szkole… No właśnie, jej cel jest zupełnie inny, niż dawanie gotowych rozwiązań. Bo nie ma żadnych gotowych rozwiązań!

Każda szkoła jest inna, pracują w niej nauczyciele i dyrektorzy o różnych kompetencjach, przychodzą uczyć się dzieci o różnych talentach, inni są też rodzice i ich oczekiwania. Nie istnieją dwie takie same szkoły, dla których można by przedstawić gotowe rozwiązania! Każda jest przypadkiem szczególnym i w każdej z nich są ludzie, którzy wiedzą, jakiej zmiany potrzebuje ta właśnie szkoła. Trzeba ich tylko odnaleźć i dać im możliwość działania. Albo niech sami się odnajdą, bo być może od wielu lat byli zagłuszani i powstrzymywani. Ta publikacja jest po to, aby odnaleźli w sobie chęć do dokonania zmian w swojej szkole.

Premiera publikacji miała miejsce na naszym najważniejszym dorocznym święcie edukacji - konferencji INSPIR@CJE 2018 w Warszawie.

Zachęcamy do pobierania (bezpłatnej) publikacji i dzielenia się z innymi szkołami doświadczeniami i pomysłami na dobre zmiany. Dostępna jest w EDUSTORE. Zabierz Dobre zmiany w edukacji do twojej szkoły.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza